Renowacja zabytkowego kościoła w Kędzierzynie-Koźlu

Przedmiotem naszych prac był remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu, objętego ochroną konserwatorską i wpisanego do rejestru zabytków. Zakres robót, przewidzianych w programie prac konserwatorskich, był bardzo szeroki, dlatego zaabsorbował nas prawie na rok. Ta realizacja jest doskonałym przykładem naszych umiejętności w zakresie renowacji zabytków.  
Spis treści
Prace remontowo-restauratorskie

Remont kościoła w Kędzierzynie-Koźlu. Jakie prace należało wykonać?

Kościół św. Jadwigi pochodzi z okresu końca XVwieku, w czasach napoleońskich spłonął.  Następnie kościół poddany był gruntownej przebudowie w okresie nowożytnym.

W tym obiekcie wykonaliśmy następujące prace: 

 • renowacyjne tynki wapienne,
 • malowanie kościoła, 
 • renowacja przypór na zewnątrz,
 • tynkowanie zewnętrznych okiennic, 
 • demontaż i lutowanie miedzianych rur spustowych, wraz z montażem miedzianych obejm, 
 • renowacja wątku ceglanego,
 • renowacja dzwonnicy,
 • renowacja wieży,
 • renowacja gotyckiego wątku ceglanego,
 • renowacja piaskowca na elementach z dostępu linowego.

Prace remontowe w kościele objętych ochroną konserwatora zabytków

Prace remontowe, ogólnobudowlane i wykończeniowe, prowadziliśmy zarówno wewnątrz tego zabytkowego kościoła, jak i na zewnątrz. Obejmowały one:

 1. Renowacyjne tynki wapienne.
  Zakres prac: skucie starych tynków do wysokości 2 m, wykonanie obrzutki, tynkowanie tynkiem hydrofobowym, tynkowanie końcowe tynkiem drobnoziarnistym renowacyjnym. (kościół, zakrystia)
 2. Malowanie kościoła.
  Zakres prac: przygotowanie podłoża, czyszczenie parą, malowanie, malowanie wraz z obmalowaniem polichromii sklepień.
 3. Renowacja przypór na zewnątrz.
  Zakres prac: wykucie uszkodzonych/odspojonych cegieł. Odtworzenie wątku ceglanego, murowanie cegieł na kotwach do zapraw  tradycyjnych. Montaż odspojonych piaskowców, fugowanie.
 4. Tynkowanie zewnętrznych okiennic.
  Zakres prac: demontaż krat, skucie tynków cementowych, tynkowanie tynkiem hydrofobowym, tynkowanie końcowe tynkiem drobnoziarnistym renowacyjnym.
 5. Demontaż i lutowanie miedzianych rur spustowych, wraz z montażem miedzianych obejm.
 6. Renowacja wątku ceglanego.
  Zakres prac: mycie kwasem fluorowodorowym, usunięcie starej fugi cementowej, fugowanie fugą z trasem, scalanie kolorystyczne koncentratami Kaim.
 7. Renowacja dzwonnicy.
  Zakres prac: mycie kwasem fluorowodorowym, usunięcie starej fugi cementowej, fugowanie fugą z trasem, scalanie kolorystyczne piaskowca i wątku koncentratami Kaim, hydrofobizacja piaskowca.
 8. Renowacja wieży.
  Zakres prac: skucie luźnych tynków, tynkowanie tynkiem hydrofobowym, tynkowanie końcowe tynkiem drobnoziarnistym renowacyjnym, reprofilacja ornamentyki według projektu prac konserwatorskich i badań. Wykonanie tynków ciągnionych gzymsów metodą odtworzeniową. 
 9. Renowacja gotyckiego wątku ceglanego.
  Zakres prac: mycie kwasem fluorowodorowym, usunięcie starej fugi cementowej, fugowanie fugą z trasem wraz z odtworzeniem faktury, scalanie kolorystyczne koncentratami Kaim.
 10. Renowacja piaskowca.
  Zakres prac: mycie kwasem fluorowodorowym, usunięcie starej fugi cementowej, miejscowe szpachlowanie  produktem Remmers RM z odtworzeniem faktury, scalanie kolorystyczne koncentratami Kaim, hydrofobizacja.

Myślisz o renowacji budynku? Porozmawiajmy

renowacje kamienic
Doradzimy Ci. Zadzwoń teraz!

Jeżeli zastanawiasz się nad renowacją Twojego budynku, jedyne co musisz zrobić, to zadzwonić do nas. Zajmiemy się tym od A do Z wyręczając Cię w najtrudniejszych zadaniach.

Efekty remontu kościoła oraz odnowienia ornamentyki wieży parafialnego pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej

W efekcie wykonania prac konserwatorskich zabytkowy kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu odzyskał dawny blask. Jednak najważniejszym skutkiem wykonanych robót było zabezpieczenie przed dalszą degradacją elementów zewnętrznych elewacji oraz odświeżenie wnętrz.

Najbardziej skomplikowane okazały się prace renowacyjne dzwonnicy z powodu ekstremalnie trudnego dostępu (wysokość ponad 40 metrów) oraz fatalnego stanu technicznego (odspojenia piaskowca). Wszystkie roboty musieliśmy prowadzić ze stanowiska linowego.

Łącznie prace zajęły nam 9 miesięcy. Wykonywaliśmy je w zespole złożonym z 7 osób. W kolejnych artykułach opiszemy szczegóły naszych prac, a ich efekty już teraz możesz zobaczyć w poniższej galerii.

Dla Ciebie wiedza o remontowaniu kamienic i nie tylko

Sprawdź, co trzeba wiedzieć o remoncie kamienic, kościołów i innych zabytków. Zobacz bloga, na którym dzielimy się profesjonalną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem EvoFinish.

Zapytaj o szczegóły prac  lub wyceń szybko realizację

Skontaktuj się z nami, jeśli: 

Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli Twój problem będzie tego wymagał, podczas pierwszej rozmowy umówimy się na kolejne, dłuższe spotkanie. 

Mateusz Grobel

właściciel Evofinish,
pasjonat renowacji zabytków